Określenie wymagań
Wymiana starych okien na nowe to inwestycja z której korzyści będziemy odczuwać przez kilka lub nawet kilkanaście następnych lat. Oto kilka wskazówek aby zapewnić sobie maksimum zadowolenia z zakupionego produktu naszej firmy.
1. Określenie warunków klimatycznych, pogodowych panujących na danym obszarze:
• mocne podmuchy wiatru (dodatkowe zaczepy, dociski, rygle okuciowe)
• niskie temperatury (ciepła ramka)
• wzmożone opady atmosferyczne (okapniki)
2. Mikroklimat w pomieszczeniach:
• duża wilgotność (listwa stałego wietrzenia, nawiewnik)
• utrudniona cyrkulacja powietrza (rozszczelnienie)
3. Inne czynniki obszarowe:
• wysoki wskaźnik włamań (szyby bezpieczne, okucia antywyważeniowe)
• wzmożony ruch, duży hałas (szyby dźwiękoszczelne)
• łazienka, sauna, solarium (ornament)
Istnieje również wiele innych czynników, które nie zostały tutaj wymienione a mogą dotyczyć Twojej sytuacji. Dlatego też przed zakupem trzeba dokładnie określić oczekiwanie co do produktu aby móc później cieszyć się z dokonanego wyboru.
Jak konserwować okucia?
Dla zachowania prawidłowej pracy, okucia powinny zostać naoliwione przynajmniej raz w roku. Z tego też względu należy pamiętać o konserwacji następujących miejsc:
zawiasy często pozostałości zaprawy powodują skrzypienie okien i utrudniają ich ewentualną regulację, miejsca połączeń elementów okuć narożniki, rygle, rozwórka,oraz pozostałe elementy okuć w miejscach oznaczonych na poniższym rysunku.
rys. oznaczenie miejsc konserwacji
Podkreślam, iż nie należy używać gęstych smarów przemysłowych typu tawot, gdyż powodują one zacinanie się elementów okucia oraz rozpuszczanie środków smarnych.
Dla prawidłowego działania ukuć, części zamykające i sworznie obrotowe polecam smarować białym smarem maszynowym bez zawartości żywic i kwasów o dobrym współczynniku pełzania lub wazeliną.
Rosa oznacza,
że okna są szczelne. Powstający w mieszkaniach mikroklimat powoduje „pocenie się” szyb, ram okiennych i pozostałych elementów. Jest to skutek skraplania się pary wodnej na ochłodzonych od zewnątrz powierzchniach. Regularne wietrzenie pomieszczenia eliminuje skraplanie się pary wodnej. Pomieszczenie należy więc wietrzyć krótko, ale intensywnie. Najlepiej otworzyć wszystkie okna, aby nastąpiła całkowita wymiana powietrza. Wietrzenie należy powtarzać według potrzeb. Uchylenie jednego okna na stałe jest często niewystarczające.